Královská města

LITOMĚŘICE

V Litoměřicích najdete impozantní stopy událostí uplynulého tisíce let na ploše, kterou dokážete projít za jeden den.
Krása města Vás ale určitě přiměje zůstat tu déle. Můžete navštívit nejen náměstí s radnicí, kde se odehrála vzpoura měst proti císaři, nebo dominantní budovy druhého českého biskupství na Dómském pahorku, ale i další významná místa.
Určitě stojí za to poznat místa spojená se smrtí barda romantismu Karla Hynka Máchy nebo posedět v některé z mnoha hospůdek města, které leží v centru nejúrodnější části Čech, v kraji vína, jablek, chmele a meruněk. V kraji zavlažovaném Labem, v kraji, v němž sopečné kopce slouží jako místa okouzlujících výhledů.
 
  • DOPORUČUJEME
Kompletní přehled ubytování v okrese Litoměřice najdete na adrese Ubytování Litoměřice. Pokud hledáte ubytování v hotelu nebo penzionu v Praze, navštivte portál Hotel-Ubytování. Portál, který nabízí tipy na ubytování v celé České republice, se jmenuje Ubytování online. Pro ty, kdo se chystají na Slovensko, je vynikající volbou rozcestník Ubytování Slovensko. Náš tip: Nejžádanější hotely pro dovolenou v létě.
Fotogalerie Panorama města
Panorama města
Fotogalerie Náměstí
Náměstí
Fotogalerie Jezuitská kolej
Jezuitská kolej
Fotogalerie Historické centrum
Historické centrum
Fotogalerie Dómský pahorek
Dómský pahorek
Fotogalerie Radobýl
Radobýl
 

Mírové náměstí - odjakživa bylo centrem města, dříve sloužilo jako tržiště. Má rozlohu 1,8ha.
ukázat na mapě

Stará radnice - dnes Oblastní muzeum - Vznikla na sklonku 14. století, její dnešní podoba je daná přestavbou po požáru v letech 1537-9. Stavěli ji mistr Pavel a tesař Jiří. Interiéry radnice byly upravovány na konci 19. století. Za nejvýznamnější událost lze považovat sněm, který tu uspořádal Ferdinand I. Habsburský roku 1547 (viz historie města). Dnes sídlí v budově muzeum, ve kterém můžete vidět také model města. Nepřehlédnutelný je také dům Kalich díky měděné báni - kalichu, který slouží jako vyhlídková věž.
ukázat na mapě

Další významné stavby na náměstí:
Kostel Všech svatých - ukázat na mapě
Městská věž - stojí u kostela Všech svatých už od první třetiny 14. století. Ačkoli kostel byl časem přestavěn barokně, věž má stále svou původní gotickou podobu. - ukázat na mapě
kašny - ukázat na mapě, ukázat na mapě
morový sloup - ukázat na mapě
Černý orel - ukázat na mapě
dům Kalich - ukázat na mapě
dům U Pěti panen
Severočeská galerie výtvarných umění

Dómský pahorek: Nepřehlédnutelná dominanta města, viditelná ze všech světových stran, je tím prvním, co návštěvník města při svém příjezdu spatří. Obvykle pak přijde až nahoru, aby se podíval na Vikárku - dům, ve kterém zemřel K. H. Mácha, ale také na barokní stavby na temeni vrchu. Na pahorku stával už přemyslovský hrad a byl také od roku 1057 sídlem kapituly. Nejvýznamnější budovou na pahorku je katedrála sv. Štěpána - stavba původně románského kapitulního kostela (ukázat na mapě). V barokně přestavěném chrámu jsou unikátní obrazy českého barokního malíře Karla Škréty. Věž, ze které je udivující rozhled po okolí, vyrostla až na sklonku 19. století.
ukázat na mapě

Další významné stavby na Dómském pahorku:
Biskupská rezidence - ukázat na mapě
Vikárka - památník K. H. Máchy - ukázat na mapě
Kaple sv. Jana Křtitele
Kostel sv. Václava - ukázat na mapě

Hradby: Z východu je vidět nejrozsáhlejší část zachovaných středověkých hradeb, které patří k litoměřickým raritám (ukázat na mapě). Ve své době byly obvyklé, ale dodnes se zachovaly jen ojediněle. Proto stojí za to podívat se do ulice Na Valech (ukázat na mapě), ze které je vidět hradební zeď s věžemi z doby Karla IV., ale i základy renesanční zdi uzavírající prostor mezi hradbami - takzvaný parkán - z druhé strany. Jedna taková parkánová bašta se zachovala nedaleko křižovatky ulic Dlouhé a Na Valech (ukázat na mapě). Na počátku 19. století bývala využívána jako vězeňská kaple a prý tady ministroval v době svého věznění i Václav Babinský, který z Litoměřic pocházel.

Další významné stavby ve městě:
Jezuitská kolej - ukázat na mapě
kostel Nanebevzetí Panny Marie - ukázat na mapě
Jezuitské schody - ukázat na mapě
hrad - ukázat na mapě
Jezuitská hvězdárna - ukázat na mapě

Ubytování Litoměřice : Hotel Helena

Hotel Helena

***
V secesním stylu postavený Hotel Helena na okraji starobylého města Litoměřice u Labe.V našem tříhvězdičkovém hotelu naleznete vše, co má moderně vybavený hotel také nabízet. Pohodlí a příjemné prostředí.
Ubytování Lovosice : Hotel Lev**** Lovosice

Hotel Lev**** Lovosice

****
Nově zrekonstruovaný Hotel Lev s přátelskou a klidnou atmosférou nabízí hostům příjemné posezení ve dvou hotelových restauracích, možnost využití menších salonků a také konferenčních prostor. Pro hotelové hosty je k dispozici wellness centrum s krytým bazénem, vířivkou a saunou.
Ubytování Roudnice nad Labem : Hotel Koruna

Hotel Koruna

**+
Hotel Koruna je situován v klidné části města, a přitom je od centra vzdálen jen asi 300m. Nabízí velmi pohodlné a cenově příznivé ubytování. Hotel byl v roce 2005 zrekonstruován a zmodernizován tak, aby jeho styl odpovídal ubytování evropského standardu.
Ubytování Roudnice nad Labem : Hotel VAVŘINEC

Hotel VAVŘINEC

***
Amber Hotel Vavřinec se nachází přímo na náměstí města Roudnice n/L., které leží necelých 50 km od Prahy, v blízkosti dálnice D8 směrem na Teplice a Drážďany.
Ubytování Úštěk : Rezidence Náčkovice

Rezidence Náčkovice

****
Pronájem luxusně zařízeného rekreačního objektu s barem, hernou, bazénem, saunou a vířivou hydromasážní vanou, poskytující maximální relaxaci a soukromí v Chráněné krajinné oblasti Českého středohoří.


více ubytování
Připravil a provozuje Seal, s.r.o. © 2011. Autorská práva. litomerice@kralovska-mesta.cz TOPlist